Babeczki z borówkami i malinami
Składniki:
3 szklanki mąki pszennej
300 ml oleju
8 jajek
3/4 szklanki cukru3
3 łyżeczki proszku do pieczenia
500 g borówek
Do naczynia rozbij jajka. Wsyp cukier. Jajka z cukrem ubijaj mikserem na wysokich obrotach przez kilka minut do momentu aż powstanie puszysta, jasna masa. Cały czas ubijając dodawaj cienką strużką olej. Po chwili wyłącz mikser. Do miski wsyp mąkę i proszek do pieczenia. Całość wymieszaj powoli, ale dokładnie szpatułką lub drewnianą łyżką. Gotowe ciasto przelej do foremek na babeczki. Świeże, umyte borówki i maliny rozłóż na powierzchni muffinek. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 st. i piecz około 30 minut. Smacznego.
Sos szpinakowo-śmietanowy
-filet z kurczaka
-śmietanka 12%
– szpinak mrożony
– czosnek
– cebula
– olej
– przyprawy: sól, pieprz czarny, pieprz ziołowy
– masło
Na patelni podsmażamy fileta z kurczaka pokrojonego w kostkę. Dodajemy przyprawy. Następnie pokrojoną w kostkę cebulkę. W osobnym garnku podsmażamy szpinak razem z czosnkiem. Gdy szpinak będzie gotowy dodajemy go do kurczaka. Chwilę razem podsmażamy. Na koniec dodajemy śmietankę, mieszamy i doprawiamy do smaku. Podajemy z makaronem.
Smacznego!
Przepis na ciasto ze szpinakiem
PRZYGOTOWANIE:
Szpinak umyj, odsącz na papierowym ręczniku z nadmiaru wody. Tak przygotowany szpinak umieść razem z olejem w misie blendera, zmiksuj na gładko. W oddzielnym naczyniu zmiksuj 3 jajka z cukrem na puszystą masę, dodaj kilka kropel aromatu cytrynowego oraz zmiksowany szpinak, wymieszaj dobrze. Do masy dodaj przesianą mąkę wraz z solą i proszkiem do pieczenia, wymieszaj do połączenia składników. Formę wyłóż papierem do pieczenia, wlej ciasto. Piecz w temp. 180 C grzaniem góra plus dół bez termoobiegu na środkowej półce piekarnika przez 30-40 minut do suchego patyczka. Czas pieczenia może się różnić w zależności od rodzaju piekarnika oraz mocy; w piekarnikach grzanych butlą gazu ciasto pieczemy około 60 minut.
Przepis na ciasto z borówkami
Do naczynia rozbij jajka. Wsyp cukier. Jajka z cukrem ubijaj mikserem na wysokich obrotach przez kilka minut do momentu aż powstanie puszysta, jasna masa. Cały czas ubijając dodawaj cienką strużką olej. Po chwili wyłącz mikser. Do miski wsyp mąkę i proszek do pieczenia. Całość wymieszaj powoli, ale dokładnie szpatułką lub drewnianą łyżką. Gotowe ciasto przelej do formy – wyrównaj. Świeże, umyte borówki rozłóż na całej powierzchni ciasta. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 st. i piecz około 35 – 40 minut. Smacznego
Przepis na krem z buraka
Wszystkie warzywa obieramy i kroimy na małe kawałki. Do garnka wlewamy wodę i wrzucamy wszystkie warzywa. Gotujemy do miękkości, dodajemy przyprawy, czosnek i sok z cytryny. Miękkie warzywa miksujemy na gęsto masę. Zaprawiamy zupę śmietaną i zagotowujemy. Krem możemy podać z dodatkiem grzanek lub prażonego słonecznika.
Przepis na zupę marchewkową
– marchewka
– pietruszka
– seler
– por
– ziemniaki
– śmietana
– przyprawy:
– sól,
– pieprz czarny,
– pieprz ziołowy,
– natka pietruszki,
Gotujemy wywar z warzyw, w małej ilości wody. Dodajemy ziemniaki (w całości) i gotujemy do miękkości. Po ugotowaniu blendujemy wszystkie warzywa na gładki krem. Dodajemy śmietanę i zagotowujemy. Doprawiamy do smaku. Posypujemy natką pietruszki.
Przepis
1/3 szkl. Surowej kaszy jaglanej (80g)
1 ½ szkl. Mleka (może być roślinne0
1.5 banana
Kaszę płuczemy w cieplej wodzie ,aby pozbyć się goryczki. Mleko wlewamy do rondelka, wsypujemy kaszę i gotujemy nam minimalnym ogniu pod przykryciem do całkowitego wchłonięcia płynu i miękkości kaszy około 15 min. miękką kaszę biedujemy razem z bananem na idealnie gładki mus.
– szynka bez kości,
– kapusta kiszona,
– cebula,
– makaron typu „łazanki”,
– olej,
– przyprawy: sól, pieprz czarny i ziołowy,
Przygotowanie:
Szynkę kroimy w kostkę i podsmażamy. Dodajemy pokrojoną cebulę. Smażymy. Dodajemy wodę do mięsa i dusimy do miękkości. Kapustę gotujemy w osobnym garnku, do momentu aż będzie miękka. Makaron gotujemy w osolonej wodzie. Gdy wszystkie składniki są miękkie, mieszamy je razem w garnku i chwilę podgrzewamy. Doprawiamy do smaku.
– jajko,
– chrzan,
– musztarda,
– przyprawy: sól, pieprz ziołowy i czarny,
– mąka,
– śmietana,
Drobno posiekaną cebulę podsmażyć na maśle. Dodać przyprawy. Po chwili dodać niewielką ilość wody oraz musztardę i chrzan – zagotować. Mąkę i śmietanę rozprowadzić w niewielkiej ilości wody i zaprawić gotujący się sos. Doprawić do smaku. Jajko ugotowane na twardo polać sosem.
Surówka z czerwonej kapusty
– kapusta czerwona,
– jabłko,
– sok z cytryny,
– przyprawy: sól, pieprz czarny i ziołowy, cukier
Oczyszczoną kapustę drobno poszatkować, włożyć do wrzącej wody i ugotować na półmiękko. Jabłko zetrzeć na tarce. Cebulkę pokroić w drobną kosteczkę i razem z jabłkiem dodać do ostudzonej kapusty. Na koniec dodać olej, sok z cytryny i przyprawy.
– mięso wieprzowe (łopatka, szynka)
– papryka czerwona,
– włoszczyzna,
– przyprawy: sól, pieprz czarny, pieprz ziołowy,
– maka,
Mięso umyć oczyścić z błon i nadmiaru tłuszczu, pokroić w kostkę. Na rozgrzanym oleju podsmażyć mięso oprószone mąką i przyprawami. Dodać cebulę, paprykę i włoszczyznę, smażyć krótką chwilę. Następnie podlać niewielką ilością wody i dusić do miękkości. Ugotowany sos zaprawić mąką, śmietaną i niewielką ilością wody. Zgotować. Doprawić do smaku.
Surówka z ogórka kiszonego
– ogórki kiszone,
– przyprawy: pieprz czarny, pieprz ziołowy, cukier,
Przygotowanie;
Ogórki pokroić w plastry, dodać drobno posiekaną cebulę i odrobinę oleju. doprawić przyprawami do smaku.
– marchewka,
– pietruszka,
– seler,
– ziemniaki,
– brokuły,
Przygotowujemy wywar z włoszczyzny. Dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaku, brokuły i gotujemy. Dodajemy przyprawy, na koniec posypujemy posiekaną natka pietruszki
– truskawki,
– jogurt naturalny,
– cukier,
– makaron
Truskawki umyć i usunąć szypułki, rozdrobnić za pomocą blendera. Do przygotowanych truskawek dodać jogurt naturalny i cukier. Wymieszać. Przygotowanym sosem polewamy makaron.
– marchewka ,
– por,
– kapusta biała,
– fasola „Jaś”,
– przyprawy,
Z marchewki, pietruszki, selera i pory gotujemy wywar warzywny. Dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki. Gdy będą już miękkie dodajemy wcześniej ugotowane i starte buraki oraz poszatkowaną białą kapustę. Zupę zaprawiamy śmietaną. Na koniec dodajemy ugotowaną fasolę „Jaś”. Doprawiamy do smaku.
– papryka świeża,
– koncentrat pomidorowy,
-przyprawy: sól, pieprz ziołowy, pieprz czarny
– makaron spaghetti
Szynkę (w całości), paprykę i cebulę podsmażamy na złoty kolor. Podlewamy wodą i dusimy do miękkości. Ugotowane mięso, paprykę i cebulę wyjmujemy z patelni i studzimy. Do wywaru dodajemy koncentrat pomidorowy i przyprawy. Chwilę gotujemy. Sos zaprawiamy mąką i śmietaną. Mięso, cebulę i paprykę mielimy na maszynce i dodajemy do sosu pomidorowego. Doprawiamy do smaku. Podajemy z makaronem.
– mleko
– ryż
– cukier
– cynamon
– jabłka
– sól
Gotujemy mleko ze szczyptą soli. Do gotującego mleka dodajemy ryż i gotujemy do miękkości często mieszając. Gdy ryż jest już miękki,dodajemy starte na grubych oczkach jabłka. Mieszamy. gotujemy ok. 15 minut na małym ogniu. Gotowy ryż z jabłkami wykładamy na talerz, posypujemy cukrem i cynamonem.
(12 babeczek)
♦ 0,5 szklanki cukru
♦ 4 jajka
♦ 1 szklanka oleju
♦ 2 szklanki mąki
♦ 1 łyżeczka sody
♦ 1 łyżeczka proszku do pieczenia
♦ 2 łyżeczki cynamonu
♦ 2 szklanki startej marchewki
Jajka ubić z cukrem. Następnie dodać olej, mąkę, proszek do pieczenia, sodę i cynamon – zmiksować. Marchewkę zetrzeć na tarce o małych oczkach, odcisnąć nadmiar soku. Do ubitej masy dodać marchew i delikatnie wymieszać. Piec ok. 20 minut w temperaturze 180ºC.
SKŁADNIKI:
• 50g drożdży• 4 szkl mąki• 1 szkl śmietany 18%• 200 g masła• 2 żółtka• 1 czubata łyżka cukru pudru• szczypta soli
• cukier puder• mleko do posmarowania rogalików
Drożdże bardzo dokładnie mieszamy ze śmietaną.Mąkę przesiewamy wraz z solą na stolnicę. Dodajemy posiekane masło, śmietanę, żółtka, cukier puder, a następnie krótko zagniatamy gładkie ciasto.Dzielimy całość na 3 części i rozwałkowujemy na kształt koła, a następnie dzielimy na 8 trójkątów. Kładziemy nadzienie i zwijamy ciasto formując rogalik.Rogaliki układamy na natłuszczonej blaszce, smarujemy mlekiem i pieczemy w nagrzanym piekarniku do 170st. C ok. 20 – 25 min, a zależności od wielkości rogalików. Ostudzone obsypujemy cukrem pudrem.
CIASTO:
mąka
olej
sól
ciepła woda
FARSZ:
kapusta kiszona
pieczarki
cebula
pieprz
Kapustę i pieczarki ugotować. obrać cebulę i pokroić w drobną kostkę, podsmażyć na złoty kolor. Kapustę, pieczarki i cebulę zmielić i przyprawić do smaku. Z mąki, oleju i ciepłej wody zarobić ciasto. Rozwałkować i szklanką wycinać krążki. Na każdy z krążków nałożyć po łyżeczce farszu i zlepić. Gotować w lekko osolonej wodzie.
ziemniaki
jajko
mąka pszenna lub ziemniaczana
olej do smażenia
Ziemniaki obieramy płuczemy, cebulę obieramy. Ziemniaki i cebulę trzemy na tarce do ziemniaków (najmniejsze oczka). Dodajemy jajko i mąkę pszenną ok 3 duże łyżki. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz i nakładamy ok 2 łyżki masy na jednego placka. Smażymy na złoto ok 2 do 3 minut z każdej strony. Podajemy z ulubionym dodatkiem bądź same
•włoszczyzna
• ogórki kiszone
• ziemniaki
• śmietana 12%
• mąka pszenna
• sól
• pieprz
• ziele angielskie
• liść laurowy
Przygotować wywar z oczyszczonych i umytych warzyw. Obrać ziemniaki, umyć kiszone ogórki i pokroić w kosteczkę. Prawie miękkie warzywa, wyjąć i pokroić w kostkę. Następnie warzywa, ziemniaki, ogórki dodać do wywaru i razem chwilę gotować. Rozmieszać śmietanę z mąką, połączyć z niewielką ilością gorącej zupy, wlać do garnka, zagotować. Doprawić do smaku.