Scenariusz zajęć prowadzonych przez nauczyciela początkującego – Sylwia K.
Data: 05.02.2025r.
Temat tygodniowy: „Bezpieczne ferie”
Temat dzienny: „Bezpieczne zabawy zimowe”
Podstawa programowa: I-5, III-8, III-9, IV-2, IV-5, IV-7
Kompetencje kluczowe: 5, 6, 6, 1, 1, 7
Cele ogólne:
– uświadomienie dzieciom potrzeby przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych
– doskonalenie umiejętności wyrażania własnych myśli
Cele operacyjne:
Dziecko:
– ilustruje ruchem treść utworu
– uważnie ogląda film edukacyjny
– wypowiada się na podany temat
– podejmuje próby wyrażania własnych myśli (dzieci z orzeczeniem)
– ocenia prawdziwość zadań
– poprawnie reaguje na podane hasło
– zna podstawowe zasady bezpiecznych zabaw zimowych
– bierze czynny udział w proponowanych aktywnościach
Metody pracy:
słowna, czynna
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: wiersz „Idzie zima”, laptop, nośnik z piosenkami, odtwarzacz, ilustracje przedstawiające zasady bezpiecznych zabaw
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
– Zanim wyjdziemy na zimowe zabawy jemy coś pożywnego i zdrowego.
– Wychodząc z domu ubieramy się „na buraczka”.
– Podczas wyjść dzieci są zawsze blisko swoich rodziców lub opiekunów.
– Podczas spacerów ślizgamy się na oblodzonych chodnikach.
– Po zmroku nosimy odblaski.
– Śnieżki muszą być bardzo twarde.
– Na sankach możemy jeździć leżąc lub siedząc tyłem do kierunku jazdy.
– Sztuczne lodowisko to bezpieczne miejsce do zabaw zimowych.
– Podczas jeżdżenia na nartach na stoku zawsze nosimy kask ochronny.
– Możemy iść na zimowe zabawy nawet wtedy gdy się źle czujemy.
5. „Płatek śniegu” – zabawa ruchowo-naśladowcza do piosenki.
Data: 04.04.2024r.
Temat tygodniowy: „Jesteśmy różni i sobie pomagamy”
Temat dzienny: „Autyzm – oszukane zmysły” – mowa
Podstawa programowa: I-5, I-7, II-2, II-6, II-9, III-6, III-8
Kompetencje kluczowe: 5, 5, 1, 6, 6
– poznanie problemów osób z autyzmem i ich trudności w rozumieniu świata
– rozbudzanie tolerancji wobec rówieśników, którzy inaczej dostrzegają świat
– potrafi wymienić zachowania autystyczne
– potrafi improwizować ruchem do słów piosenki
– zna zmysły człowieka
– aktywnie uczestniczy w proponowanej aktywności
słowna, oglądowa, czynna (metoda samodzielnych doświadczeń), aktywizująca (burza mózgów).
indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: nośnik z piosenkami oraz filmem, odtwarzacz, tablica multimedialna, apaszka, worek, klocek, auto, pluszowy miś, plastikowy kubeczek, niebieskie klocki lego, 4 pary grubych rękawiczek, instrumenty muzyczne (marakasy, bębenek, metalowy shaker)
1. Iskierka przyjaźniDzieci siedząc w kręgu, trzymają się za ręce. Nauczyciel przekazuje dziecku siedzącemu obok uścisk dłoni. Wypowiada słowa: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niechaj powróci do moich rąk”. Dzieci kolejno przekazują sobie uścisk dłoni. Kiedy wróci iskierka przyjaźni nauczyciel mówi: „Iskierkę przyjaźni otrzymałam”.
2. Rozmowa z dziećmi na temat Autyzmu. Wyjaśnienie dlaczego zostały poproszone o założenie koszulek w kolorze niebieskim. Objaśnienie słowa „autyzm”- uporządkowanie wiedzy dzieci. Zapoznanie z symbolami autyzmu. Przypomnienie jakie człowiek ma zmysły i omówienie w jaki sposób mogą zostać zaburzone w wyniku autyzmu.
3. Obejrzenie filmu „Świat oczami dziecka w spektrum autyzmu” https://www.bing.com/videos/riverview/relatedvideo?q=autyzm%20oczami%20dziecka&mid=97E28817688681CE388397E28817688681CE3883&ajaxhist=0#:~:text=2%3A38-,%C5%9Awiat%20oczami%20dziecka%20w%20spektrum%20autyzmu,-YouTube
Rozmowa z dziećmi na temat zachowania Wiktora, co lubi, czego nie lubi, jak reaguje na otoczenie? Burza mózgów – co my możemy zrobić, żeby dzieci z autyzmem czuły się dobrze wśród nas.
4. „5 zmysłów mam” Śpiewające Brzdące – zabawa ruchowa do piosenki. Dzieci ruchem ilustrują słowa piosenki.
5. „Oszukane zmysły – jak funkcjonują” – doświadczenia wykonane przez dzieci
– „Czarodziejski worek” – nauczyciel wybiera 5 chętnych dzieci. Każde z nich po kolei, z zawiązanymi apaszką oczami, losuje jeden z przedmiotów znajdujących się w worku. Opierając się jedynie na zmyśle dotyku próbuje nazwać przedmiot.
– „Zbuduj dom” – nauczyciel wybiera 4 chętnych dzieci. Każde z nich ma za zadanie zbudować z klocków lego dom, mając na dłoniach założone grube rękawiczki.
– „Mały chaos” – wybrane przez nauczyciela dzieci otrzymują po jednym instrumencie muzycznym i na hasło „muzyka” – zaczynają grać. W tym czasie nauczyciel imiennie prosi wybrane przez siebie dziecko aby wykonało polecenie np. podskocz 3 razy na jednej nodze. Nauczyciel mówi spokojnym i naturalnym głosem, w razie potrzeby powtarza polecenie.
Po każdym doświadczeniu dzieci opisują swoje odczucia. Odpowiadają na pytania: Czy były to łatwe do wykonania zadania? Co Wam przeszkadzało w wykonaniu zadania?
6. „Niebieski element” – dzieci kolorują na niebiesko szablon puzzla
Temat dzienny: „Niebieskie igrzyska” – ćwiczenia gimnastyczne
Podstawa programowa: I-2, I-5, I-7, II-2, III-6, III-8, IV-7
Kompetencje kluczowe: 5, 5, 1, 6, 6, 7
– kształtowanie sprawności fizycznej dzieci
– sprawnie pokonuje tor przeszkód
Środki dydaktyczne: nośnik z piosenkami, odtwarzacz, tor przeszkód (sensoryczne dyski, sensoryczne puzzle, łamana drabinka, szarfy, dwa tunele), szary papier, puzzle pomalowane na niebiesko, klej
1. Odsłuchanie hymnu „Niebieskie Igrzyska”. Swobodna ekspresja ruchowa dzieci do melodii. Rozgrzewka przed pokonaniem toru przeszkód.
2. „Niebieskie Igrzyska” – sensoryczny tor przeszkód. Dzieci kolejno pokonują przeszkody:
– sensoryczne dyski
– sensoryczne puzzle
– łamana drabinka
– dwa tunele
Opisują doznania jakie im towarzyszą w czasie pokonywania toru.
3. „Niebieskie puzzle” – dzieci podzielone na dwa zespoły – 5 i 4 – latki, przyklejają na szary papier pomalowany wcześniej na niebiesko puzzel – symbol autyzmu.
Scenariusz zajęć prowadzonych przez nauczyciela początkującego – zajęcia otwarte dla nauczycieli
Data 16.01.2023
Temat Tygodnia: Zima, zima
Temat: „Ptaki zimą – obserwujemy gości w ptasiej stołówce”
Grupa: starszaki
Podstawa programowe: I-5, II – 10, III-9, IV- 5, 9, 12, 13, 18,
Kompetencje kluczowe: 5, 3 6,1 1, 3, 3, 7,
Prowadzący zajęcia: Barbara I.
– zapoznanie z wybranymi gatunkami ptaków
– rozumienie potrzeby dbania o ptaki w okresie zimowym
– poznanie upodobań pokarmowych wybranych gatunków ptaków zimujących w Polsce
– dokonywanie podziału wybranych gatunków ptaków ze względu na ich sposób odżywiania /preferencje pokarmowe/ na drapieżne, ziarnojady, owadożerne
Cele szczegółowe:
– zna wybrane gatunki ptaków
– rozumie potrzebę niesienia pomocy ptakom w okresie zimowym
– zna kilka nazw ptaków drapieżnych, owadożernych i ziarnojadów
– potrafi podać kilka przykładów ptaków odlatujących i przylatujących na zimę
– potrafi samodzielnie przygotować pokarm dla ptaków
– bierze udział w dokarmianiu ptaków w przedszkolu
Formy:
– indywidualna
-zbiorowa
– zespołowa
Metody: – słowne, oglądowe, działań praktycznych
Pomoce dydaktyczne: opowiadanie „O zziębniętym Elemelku pustym brzuszku i rondelku”
-plansze z ptakami odlatującymi i zimującymi w Polsce, poszczególne ptaki, nasiona, pokarm dla ptaków, smalec, miska, rękawiczki, karmnik, tablica multimedialna, zabawa w dokarmianie ptaków, liczenie i rozpoznawanie ptaków w karmniki,
Przebieg zajęć:
1. Zaproszenie dzieci do zajęć
2. Wysłuchanie opowiadania H. Łochockiej „O zziębniętym Elemelku pustym brzuszku i rondelku”
3. Analiza treści opowiadania (rozmowa kierowana)
– Jak miał na imię bohater opowiadania ?
– Co znajdowało się w mieszkaniu wróbelka Elemelka ?
– Jaką porą roku to się działo ?
– Jakie zmartwienie miał ptaszek?
– Kto odwiedził Elemelka i co mu poradził?
– W jaki sposób dzieci ze szkoły pomogły głodnemu ptaszkowi ?
– Jakie ptaszki przyleciały z Elemelkiem pod okno w szkole ?
– Czy dzieci ze szkoły dobrze postąpiły i dlaczego ?
– Czy dzieci mogą pomagać ptakom w zimie?
– Jak to zrobić?
4. Prezentacja ilustracji ptaków, próba podziału wybranych gatunków:
– na zimujące i odlatujące,
– drapieżne i owadożerne, ziarnojady
5. Znaczenie ptaków w przyrodzie
Burza mózgów szukanie odpowiedzi na pytanie
– jakie znaczenie mają ptaki dla przyrody?( zjadają szkodniki w lesie np. dzięcioł)
– czy ptaki pomagają w sadzeniu roślin ( przenoszą nasiona w inne miejsca)
– w jaki sposób ptaki pomagają człowiekowi ( zjadają owady np. komary)
6. „W karmniku” – Zabawa z tablicą multimedialną , samodzielne umieszczanie ptaków na ekranie dotykowym w karmniku, liczenie odlatujących ptaków zaznaczanie liczb.
7 „Karmniki i ptaszki”. Zabawa ruchowa
Nauczyciel prosi dzieci, aby stanęły w parach. Wyznacza dzieci ,które stworzą karmnik i które będą ptakami. Dzieci naśladują ptaki i biegają po sali. Nauczyciel mówi ptaki do karmnika. Dzieci chowają się pod „karmnikami”
8. „Ptasia stołówka” – zabawa dydaktyczna
-prezentacja różnych rodzajów karmników
– prezentacja ulubionych ptasich pokarmów, umieszczenie ilustracji w karmniku (Ziarno, kasza, owady, słonina, jabłko, jarzębina, owoce dzikiej róży, głogu, kaliny)
Pokarm dla ptaków – wykonanie przez dzieci pokarmu dla ptaków ( kule z tłuszczu i nasion), założenie ptasiej stołówki w ogrodzie przedszkolnym. Obserwacja ptasiej stołówki.
Scenariusz zajęć prowadzonych przez nauczyciela początkującego
Data: 3.02.2023
Temat: Świat zmysłów, oszukane zmysły
Prowadzący: Barbara I.
Podstawa programowa:I-5,7 II- 1,2,4,6,9, III- 8,9, IV-1,2,7,9,13,
Kompetencje kluczowe 5, 1, 6 6, 1, 8, 1, 7, 8, 3,
– zachęcanie do podejmowania zabaw badawczych rozwijających zmysły
– utrwalenie wiedzy o zmysłach: wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku.
– aktywnie uczestniczy w zabawach badawczych
– rozpoznaje i nazywa wybrane zmysły: węchu, smaku, dotyku, słuchu, wzroku
– bierze udział w zabawach i doświadczeniach rozwijających zmysły
– słucha uważnie poleceń nauczyciela
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Metody: słowne, oglądowe, praktyczne, samodzielnych doświadczeń
Pomoce dydaktyczne: kubeczki,kolorowe kwadraciki,płyta CD, ilustracje zmysłów, tamburyno, sól, cukier, sok z cytryny, orzechy, fasola, mięta, cynamon, czosnek, cebula, kawa, płyta z nagranymi odgłosami, obrazki kapiącej wody, smażona jajecznica, jadące auto , ptak, korale, wykałaczka, rękawice różnej grubości, okulary, pompony, pęseta, makaron, gąbki, obrazki pasujące do różnych zmysłów, znaczek buźka, żelki)
Przebieg zajęcia:
1. Zaproszenie dzieci do udziału w zajęciach, przygotowanie –losowanie z woreczka
kolorowych kwadratów (5 kolorów), podział dzieci na grupy, przyklejenie do sweterków
kolorowych kwadratów
2. Wysłuchanie piosenki pt.” Świat zmysłów
– analiza treści utworu, przypomnienie nazw zmysłów oraz ich znaczenia
3. Zabawa dydaktyczna w grupach – puzzle
– dzieci oznaczone danym kolorem układają w grupach wylosowaną ilustrację przedstawiającą określony zmysł
– prezentacja i omówienie ułożonych puzzli
– określanie znaczenia danego zmysłu
4. Zabawa ruchowa – „Zmysłowe gesty”
Dzieci poruszają się w rytm wystukiwany na tamburynie. Na przerwę w grze, nauczyciel podaje nazwę zmysłu i ilustrację, a zadaniem dziecka jest pokazanie za pomocą gestu, w jaki sposób można z tego zmysłu korzystać (np.: słuch- nastawianie uszu, węch- wąchanie, wzrok- wypatrywanie, smak- oblizywanie się, dotyk- dotykanie dłonią jakiejś części ciała).
5. Doświadczenia i zabawy badawcze. Jak poznajemy świat?
– w poszczególnych zabawach udział biorą dzieci z określonym kolorem kwadratu
*Jaki to smak?
Przygotowanie z udziałem dzieci tajemniczych mikstur. Do czterech kubeczków z wodą nauczyciel wsypuje określone składniki ( cukier, sól, sok z cytryny i wodę). Dzieci po wymieszaniu próbują daną miksturę i określają jej smak rozpoznając wsypany składnik.
*Ładne i brzydkie zapachy
Dzieci wąchają zawartość słoiczków (mięta, cynamon, czosnek, cebula, kawa,).. Próbują nazwać poszczególne zapachy i określić czy są „ładne” czy „brzydkie”.
*Co słyszysz?
Znajome dźwięki – Nauczyciel włącza pojedyncze odgłosy prosi by wybrane dziecko, określiło wybrany dźwięk i wybrało określony obrazek ( kapiąca woda, smażona jajecznica, jadące auto, śpiew ptaka)
*Nasze odczucia.
Nauczyciel ustawia przed dziećmi pojemniki z określonymi składnikami (ziarenka fasoli,
orzechy włoskie, pestki dyni, mąka). Dzieci z zasłoniętymi oczami próbują rozpoznać
i opisać z pomocą zmysłu dotyku wybrany składnik.
*Oszukane zmysły (wzrok, dotyk)
– Grupa dzieci próbuje wykonać przydzielone zadanie ( nawlekanie korali lub makaronu na
wykałaczkę, wkładanie pęsetą pomponów do kubeczków różnej wielkości) określają stopień
trudności wykonanego zadania.
– Następnie nauczyciel rozdaje przedmioty które utrudni wykonanie zadania. Nakłada
dzieciom rękawice różnej wielkości i struktury, okulary przyciemnione,
zabrudzone lub ochronne i wsuwa za podkoszulki drapiące różne struktury (gąbki).
Przedszkolaki ponownie wykonują to samo zadanie i określają swoje samopoczucie, stopień
trudności jego wykonania z utrudnieniami.
6. Zabawa ruchowa – ciuciubabka
Nauczyciel wybiera jedno dziecko, zawiązuje mu oczy, okręca go w koło kilka razy, żeby straciła wyczucie kierunku i rozbiegamy się. Ciuciubabka musi złapać inne dziecko, żeby zamienić się z nim miejscami.
7. Podsumowanie zajęć Zabawa klasyfikacyjna (dobieranie obrazków do poszczególnych
zmysłów)
– dzieci losują wybrany obrazek, próbują dopasować do określonych narządów zmysłów
i uzasadnić jej wybór.
8. Założenie kącika emocji
– nauczyciel zachęca dzieci do wyrażenia własnych uczuć po uczestniczeniu w zabawach badawczych w formie znaczka ( buźka) i uzasadnienia swojego wyboru.
Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały nagrodę za aktywny udział w zabawach (żelki o różnych smakach), zadaniem dzieci było określenie jakie zmysły w tym uczestniczą.
1. „Przegląd teatralny”
Cele:
-organizowanie działalności pobudzających dzieci do aktywności twórczej,
– tworzenie okazji dopełnienia przez dziecko roli aktora i widza,
– rozbudzanie pozytywnych emocji, wrażliwości, pasji poznania siebie i innych,
– uczenie sposobu radzenia sobie z własnymi emocjami,
– rozwijanie zdolności aktorskich,
– kształcenie umiejętności występu przed szerszą publicznością,
– rozwijanie pozytywnych cech charakteru,
– umożliwienie kontaktu ze sztuką,
– integracja ze środowiskiem lokalnym,
– promocja placówki,
– własnym przykładem zachęcanie innych do wykorzystywania form parateatralnych.
Krótki opis działania :
Przegląd Teatralny jest efektem organizowania w placówce Dni Teatru z udziałem rodziców przy wykorzystaniu bazy przedszkola w tym : mini-amiteatru, różnorodnych form teatralnych stosowanych w pracy z dziećmi, zbioru kostiumów i akcesoriów oraz bliskiego sąsiedztwa Domu Kultury. Co roku w Sławieńskim Domu Kultury odbywa się Przegląd Teatralny, w którym udział biorą dzieci uczęszczające do przedszkoli, punktów przedszkolnych i oddziałów „0” z miasta Sławno oraz ościennych gmin. Honorowy patronat nad uroczystością obejmuje Burmistrz Miasta Sławno. Każda placówka zgłaszająca swój udział w przeglądzie przygotowuje przedstawienie, które prezentuje na dużej scenie .Aktywnie uczestnicząc w przedstawieniu dzieci mają okazję być widzem i aktorem. Wszystkie placówki i dzieci otrzymują nagrody, dyplomy, wyróżnienia i upominki. Dzięki uczestnictwie w proponowanej innowacji dzieci stają się odważniejsze, spełniają się w określonych rolach, czują się współodpowiedzialne za zespół. Udział w proponowanej formie teatralnej przynosi im dużo radości i zadowolenia. Pozytywne emocje przyczyniają się do przyjmowania na siebie ról społecznych i odnajdywania się w różnych sytuacjach życiowych. Bezpośrednie obcowanie z kulturą utrwala kulturalne zachowania i nawyki.
Efekty:
– poznaje własne możliwości,
– rozwija się wszechstronnie,
– rozwija poczucie własnej wartości,
– uczy się wyrażać emocje za pomocą gestu, ruchu, mimiki, słowa,
– rozwija wyobraźnię,
– wzbogaca doznania uczuciowe,
– rozwijanie ekspresji teatralną,
– oswaja ze sceną ,
– przygotowuje się do uczestnictwa i odbioru sztuki,
– uczy się współzawodnictwa,
– buduje pozytywną więzi emocjonalną z rówieśnikami i nauczycielem.
Efektem realizowanego przedsięwzięcia jest zachęcenie własnym przykładem innych do podejmowania podobnych działań, stworzenie możliwości do prezentowania umiejętności dzieci, a także rozwinięcie współpracy i wzajemna wymiana doświadczeń między placówkami.
Rady i przestrogi:
– odpowiedni dobór repertuaru,
– odpowiedni podział ról dla dzieci, w zależności od ich możliwości i umiejętności dzieci,
– konieczność zaangażowania rodziców,
– zorganizowanie dowozu dzieci i dekoracji do Sławieńskiego Domu Kultury,
– pozyskanie funduszy na nagrody dla uczestników.
Sposoby upowszechniania:
1) Dzielenie się doświadczeniami z innymi nauczycielami:
– rada pedagogiczna ,
– zespół samokształceniowy.
2) Dzielenie się pomysłami, dorobkiem i zdobytymi doświadczeniami poprzez realizację
innowacji.
3) Propagowanie form teatralnych w środowisku lokalnym poprzez wykorzystanie
nagrodzonych przedstawień z Przeglądu Teatralnego do organizacji kolejnych uroczystości
np. Dzieci – dzieciom.
4) Artykuły w prasie lokalnej.
5) Kronika przedszkolna.
6) Strony internetowe:
– www.krasnalhalabala.edupage.org
– www.przedszkole1slawno.edupage.org
– www.gminaslawno.pl/ (oświata i kultura/27,28.03.2014 s.9)
-www.zsostrowiec.superszkolna.pl/galeria
– www.ekoludki.edu.pl
2. „ Zielone Królestwo Krasnala Hałabały”- mini- ogród botaniczny
– kształtowanie postaw prozdrowotnych i proekologicznych,
– budzenie zaciekawienia bogactwem i pięknem przyrody poprzez obserwacje i działania
praktyczne,
– tworzenie sytuacji umożliwiających czynne uczestnictwo w otaczającym środowisku
przyrodniczym, społecznym i kulturowym,
– uświadomienie konieczności poszanowania zasobów naturalnych,
– podejmowanie działań na rzecz ochrony przyrody,
– zagospodarowanie przedszkolnego ogrodu w celach edukacyjnych,
– rozwijanie zainteresowań przyrodniczych poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą,
– wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce.
Innowacja „ Zielone Królestwo Krasnala Hałabały” jest efektem wieloletnich działań placówki na rzecz środowiska przyrodniczego oraz jego ochrony. Argumentem przemawiającym za utworzeniem ogrodu było ubieganie się placówki o Zielony Certyfikat I stopnia pod patronatem Ministerstwa Ochrony Środowiska i Fundacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej, który przedszkole otrzymało w 2007r . Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa dzięki stałej współpracy przedszkola z instytucjami z terenu miasta w tym Nadleśnictwa, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Urzędu Miasta, Miejskiego Zarządu Dróg i Zieleni
W skład ogrodu wchodzą: ogródek warzywny i ziołowy , kompostownik, skalniak, ścieżka edukacyjna, mini-amfiteatr, górka, boisko i domki.
Innowacja skierowana jest do dzieci przedszkolnych i szkolnych z terenu powiatu sławieńskiego. Ogród służy przybliżeniu dzieciom wiedzy o przyrodzie i świecie w którym żyją oraz do gier i zabaw ruchowych. W ogrodzie warzywnym przedszkolaki uprawiają : marchew, pietruszkę, ogórki, por, fasolę, dynię, sałatę, rzodkiewkę, cebulę. W ogrodzie ziołowym dbają o : miętę , melisę, bazylię, oregano, lawendę. Przez cały rok przedszkolaki
prowadzą obserwacje, wykonują niezbędne prace : sieją i sadzą rozsady, plewią, podlewają rośliny, zbierają plony . Segregują odpady organiczne, które umieszczają w kompostowniku.
Ścieżka edukacyjna z wybranymi gatunkami drzew i krzewów wykorzystywana jest do zajęć edukacyjnych w poszczególnych porach roku. Z zielonych lekcji korzystają dzieci przedszkolne , uczniowie szkół oraz społeczność lokalna w ramach zrównoważonego rozwoju. Mini-amfiteatr wykorzystywany jest przy organizacji występów dzieci i zaproszonych gości oraz podczas uroczystości przedszkolnych, quizów, konkursów. Boisko, górka i domki służą do zabaw rekreacyjnych i sportowych. Przez cały rok przedszkolaki pełnia rolę gospodarza ogrodu i udostępniają go dzieciom z innych placówek oświatowych.
– poznaje wybrane gatunki drzew i krzewów, warzyw, ziół, kwiatów i roślin chronionych,
– wyrabia nawyk obcowania z przyrodą,
– doskonali umiejętność prowadzenia obserwacji,
– dostrzega zmiany w przyrodzie w poszczególnych porach roku,
– bierze udział w pracach sezonowych w ogrodzie warzywnym i ziołowym,
– podejmuje działania na rzecz ochrony przyrody,
– rozumie potrzebę segregowania śmieci,
– czuje się gospodarzem ogrodu edukacyjno-rekreacyjnego,
– korzysta z wzbogaconej bazy przedszkola i infrastruktury miasta.
– pozyskanie partnerów do zamierzonych działań ,
– całoroczna pielęgnacja ogrodu,
– włączenie do działań dzieci i rodziców,
– opracowanie i przestrzeganie regulaminu korzystania z ogrodu,
– podczas realizacji zadań niezbędne jest zaangażowanie nauczycieli oraz innych
pracowników przedszkola
– należy uwzględnić ewentualne zniszczenia,
1) Dzielenie się doświadczeniami z innymi nauczycielami :
– rada pedagogiczna,
– zespół samokształceniowy
2) Dzielenie się pomysłami, dorobkiem i doświadczeniami zdobytymi poprzez realizację
innowacji:
– organizacja uroczystości przedszkolnych w Zielonym Królestwie Krasnala Hałabały
z udziałem rodziców i zaproszonych gości, dzieci ze szkół i przedszkoli,
– organizacja zajęć edukacyjnych na ścieżce edukacyjnej i w ogrodzie warzywnym i
ziołowym dla dzieci ze szkół i przedszkoli z terenu miasta i gminy,
3) Kronika przedszkolna.
4) Albumy : drzew, krzewów kwiatów innych roślin chronionych.
5) Plany zagospodarowania ogrodu.
6) Ulotki.
7) Strony internetowe:
www.przedszkole1slawno.edupage.org
www.krasnalhalabala.edupage.org
www.sp3slawno.pl
www.ekoludki.edu.pl
www.warszkowo. pl